ValueX Non Magnetic Melamine Whiteboard Aluminium Frame 1200x900mm 1915481
RRP: | Price (Ex Vat): |
Price (Inc Vat): |
Saving: |
|---|---|---|---|
| £124.32 | £55.94 | £67.13 | 55% |
Product Code - LV82933
Melamine non magnetic whiteboard with an anodised aluminum trim. Fixed by a through corner wall mounting and supplied with a whiteboard pen tray. The melamine whiteboard surface is designed for light use. Size: 1200x900mm.
- Melamine whiteboard surface delivering a standard level of erasability for light use
- Size: 1200x900mm
- Bordered by an anodised aluminium trim
- Fixed with a through corner wall mounting
- Complete with a whiteboard pen tray
- 10 year surface guarantee
| Type | Drywipe Boards |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Brand | ValueX |
| Colour | White |
| Size | 1200x900mm |
| Fixing | Wall Mounted Board |
| Board Type | Non-Magnetic Board |
| Board Surface | Melamine |
| Frame | Aluminium |
| Pen Tray | Yes |
| Grid Pattern | No |
| Frame Colour | Silver |
| Dimensions | 899x1208x13mm |
| Weight | 5kg |
| Warranty | 10 Year Surface Guarantee |
| Country of Origin | Portugal |
| Per | 1 |
| Pack | 1 |
| Category | Furniture & Presentation > Wall/Notice Boards > Drywipe Boards > Non-Magnetic |
| Manufacturer Reference | 1915481 |
| EAN | 5028252617215 |



