Rhino Refill Pad A5 120 Page Headbound Feint Ruled 8mm (Pack 6) - H5F-0
RRP: | Price (Ex Vat): |
Price (Inc Vat): |
Saving: |
|---|---|---|---|
| £26.92 | £9.96 | £11.95 | 63% |
Product Code - L342177
This RHINO 8 x 6” Headbound Refill Pad includes 120 pre-punched pages, ready for your notes, ideas and reminders. With its high-quality, education-standard paper you’d expect, this compact pad is perfect for your desk or on the go.
- 8 x 6” (200 x 150mm approx.)
- Keep your notes neat and tidy with 120 pages ruled with 8mm feints
- Fill every space – our premium paper is thick enough for you to write on both sides
- Neat and tidy filing with 2 pre-punched holes
- Practical lightweight cover and a sturdy backing board
- Help Save the Rhino with our regular donations to the UK charity – over £100,000 since 2006
- From the team at RHINO, the leading brand for education stationery
- 100% recyclable
- Printed using solvent-free, water-based inks
- Paper sourced from sustainable European forests
- Made in EU
| Cover Colour | White |
| Type | Refill Pads |
| Manufacturer | Victor Stationery |
| Brand | Rhino |
| Size | 8x6in |
| Rulings | Feint Ruled |
| Grammage | 75gsm Paper |
| Pages | 60 Leaves |
| Paper Colour | White |
| Pre-Punched | 2-Hole |
| Cover Type | Art Silk |
| Binding | Head-bound with tape |
| Ruling Description | 8mm Feints |
| Dimensions | 200x150mm |
| Weight | 900g |
| Eco-Aware | Yes |
| Environment Support | 100% recyclable |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Country of Origin | Made in EU |
| Per | 1 |
| Pack | 6 |
| Category | Office Supplies > Books, Pads & Albums > Refill Pads > Ruled |
| Manufacturer Reference | H5F-0 |
| EAN | 5010642414023 |




