Rhino A4 Plus Exercise Book Red Ruled 80 page (Pack 50) VDU080-200
RRP: | Price (Ex Vat): |
Price (Inc Vat): |
Saving: |
|---|---|---|---|
| £122.24 | £42.78 | £51.34 | 65% |
Product Code - L373480
These high-quality RHINO A4+ (339 x 240mm) exercise books come with 80 pages that are bigger than A4, so that A4 sheets can be glued inside them. These school exercise books with 8mm feint lines and a margin are ideal for making notes. And with the education-standard smooth white paper, you can write on both sides.
- 13 x 9” (approx. 339 x 240mm)
- Ruled with 8mm feints and a margin
- Education-standard 75gsm smooth white paper
- Sturdy and resilient 100% recycled 225gsm manilla cover
- Help Save the Rhino with our regular donations to the UK charity – over £100,000 since 2006
- Market-leading RHINO brand
- 100% recyclable
- Printed using solvent-free, water-based inks
- Paper sourced from sustainable European forests
- Made in EU
| Ruling Colour | Grey & Red |
| Type | Exercise Books & Paper |
| Manufacturer | Victor Stationery |
| Brand | Rhino |
| Cover Colour | Red |
| Size | A4+ |
| Cover Material | 225gsm Manilla |
| Rulings | Feint Ruled & Margin |
| Books or Sheets | Books |
| Paper Grammage | 75gsm |
| No. of Pages | 80 Pages |
| Binding | Stapled |
| Ruling Description | 8mm Ruled & Margin |
| Paper Colour | White |
| Book/Sheet Size | 13x9in |
| Dimensions | 339x240mm |
| Weight | 14.05kg |
| Eco-Aware | Yes |
| Environment Support | 100% recyclable |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Country of Origin | Made in EU |
| Per | 1 |
| Pack | 1 |
| Category | Office Supplies > Books, Pads & Albums > Exercise Books > A4+ / Oversized |
| Manufacturer Reference | VDU080-200 |
| EAN | 5055792392135 |



