Rhino A4 Graph Pad 100 Page 10mm 1:5:10 Graph Ruling With Plain Reverse (Pack 6) - HAG1-4
RRP: | Price (Ex Vat): |
Price (Inc Vat): |
Saving: |
|---|---|---|---|
| £47.08 | £17.42 | £20.90 | 63% |
Product Code - L540362
This RHINO A4 Graph Pad combines 1:5:10 squared graph paper with alternating blank pages – so there’s space for graphs and numbers, and space for explanations, notes or sketches. All printed on the high-quality white paper you’d expect.
- A4 (approx. 297 x 210mm)
- 100 pages ruled with 1:5:10 graph on one side and blank on the reverse
- Fill every space – our premium paper is thick enough for you to write on both sides
- Neat and tidy filing with 2 pre-punched holes
- Durable cardboard cover and a sturdy backing board
- Help Save the Rhino with our regular donations to the UK charity – over £100,000 since 2006
- From the team at RHINO, the leading brand for education stationery
- 100% recyclable
- Printed using solvent-free, water-based inks
- Paper sourced from sustainable European forests
- Made in EU
| Cover Colour | Blue |
| Type | Refill Pads |
| Manufacturer | Victor Stationery |
| Brand | Rhino |
| Size | A4 |
| Rulings | Graph Ruled |
| Grammage | 75gsm Paper |
| Pages | 50 Sheets |
| Paper Colour | White |
| Pre-Punched | 2-Hole |
| Cover Type | Coated Board |
| Binding | Head-bound with tape |
| Ruling Description | 1:5:10mm Graph & Blank Alternative Pages |
| Dimensions | 297x210mm |
| Weight | 1.77kg |
| Eco-Aware | Yes |
| Environment Support | 100% recyclable |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Country of Origin | Made in EU |
| Per | 1 |
| Pack | 6 |
| Category | Paper & Envelopes > Paper > Other > A4 |
| Manufacturer Reference | HAG1-4 |
| EAN | 5010642400163 |



