Kensington Classic USB-C Headset with Mic - K97457WW
RRP: | Price (Ex Vat): |
Price (Inc Vat): |
Saving: |
|---|---|---|---|
| £95.28 | £35.25 | £42.30 | 63% |
Product Code - L353429
Designed with sound clarity and device compatibility in mind, the USB-C Hi-Fi Headphones with Mic are a high-quality, cost-effective headphone/mic combo that are perfect for e-learning, working from home, educational and office environments and more. Compatible with all USB-C devices running Windows, macOS, iPadOS, Android and Chrome OS.
- USB-C Hi-Fi Headphones with Mic
- Exceptional sound comes from 40mm drivers that enable a wider dynamic range to deliver crystal-clear audio
- Compatible with all USB-C devices running Windows, macOS, iOS, Android and Chrome OS
- Designed to fit all ages, the adjustable headband is padded and the flexible boom-style microphone can be rotated up to 270°
- The foam ear pads are wrapped in a soft leatherette cover to provide hours of comfortable use
- Noise-cancelling microphone uses passive-resistance technology to filter out ambient noise for optimum speech clarity
- Safe-listening limiter sets the maximum audio level to 94dB to protect ears from hearing loss associated with excessive volume
| Type | Headsets & Microphones |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Brand | Kensington |
| Colour | Black |
| Form | On Ear Headset |
| Function | PC Headset |
| Wired/Wireless | Wired |
| Connection | USB-C |
| Style | Double Sided |
| Microphone | Yes |
| Cable Length | 2m |
| Stereo | Yes |
| Noise Cancelling | Yes |
| Dimensions | 145x170x78mm |
| Weight | 140g |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Country of Origin | China |
| Per | 1 |
| Pack | 1 |
| Category | Office Machines > Office Machines & Supplies > Computer Hardware > Multimedia Equipment > Headphones |
| Manufacturer Reference | K97457WW |
| EAN | 5028252620307 |



