HP 70 130-ml Magenta DesignJet Ink Cartridge (C9453A)
Price (Ex Vat): |
Price (Inc Vat): |
|---|---|
| £109.07 | £130.88 |
Product Code - L540292
Ideal for professional photographers and graphic designers who want to produce museum-quality fine-art and photography prints, proofs and full-colour reproductions with long-lasting image stability.
Print just what you envision. Then print it again confident you will get the same colour, the same quality and long-lasting prints. It's no problem with HP printing supplies and Original HP Photo Inks. Avoid waste and rework – saving time and money.
Compatible With*
Print just what you envision. Then print it again confident you will get the same colour, the same quality and long-lasting prints. It's no problem with HP printing supplies and Original HP Photo Inks. Avoid waste and rework – saving time and money.
- Ideal for professional photographers and graphic designers who want to produce museum-quality fine-art and photography prints, proofs and full-colour reproductions with long-lasting image stability.
Compatible With*
- HP DesignJet HPZ2100
- HP DesignJet HPZ5200PostScript
- HP DesignJet Z2100
- HP DesignJet Z3100
- HP DesignJet Z3200
- HP DesignJet Z3200Photo
- HP DesignJet Z5200PostScript
*This may not be an exhaustive list for questions about compatibility please contact us.
| Manufacturer Part No | C9453A |
| Colour | Magenta |
| Yield | — |
| Type | Ink Cartridge |
| Brand | HP |
| Compatible or Original | Original |
| Compatibility | DesignJet Z2100 Z3100 Z3200 DesignJet Z5200 PostScript Printer |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Package weight | 230 g |
| Package height | 129 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package width | 202 mm |
| Country of origin | Singapore |
| OEM code | 53A |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Weight | 190 g |
| Height | 129 mm |
| Depth | 202 mm |
| Width | 40 mm |
| EAN | 882780528703 |


