HP 62XL High Yield Tri-colour Original Ink Cartridge (C2P07AE)
Price (Ex Vat): |
Price (Inc Vat): |
|---|---|
| £48.31 | £57.97 |
Product Code - L540373
Reliably print eye-catching long-lasting colour for virtually any need – documents, store-quality photos, and more.
Original HP high-yield ink cartridges reliably deliver standout, durable colour documents and photos page after page. HP ink cartridges are specially designed to work with your HP printer for projects at home, work, and school.
Compatible With*
Original HP high-yield ink cartridges reliably deliver standout, durable colour documents and photos page after page. HP ink cartridges are specially designed to work with your HP printer for projects at home, work, and school.
- Original HP 62XL High Yield Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- HP 62 ink cartridges work with: HP Envy 5540, 5542, 5544, 5642, 5644; HP OfficeJet 200, 250, 5740, 5742, 5744
- 1 Cyan (~415 pages); 1 Magenta (~415 pages); 1 Yellow (~415 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.
- Reliably print eye-catching long-lasting colour for virtually any need – documents, store-quality photos, and more.
- Depend on Original HP 62XL High Yield Ink Cartridges designed specifically for your HP printer for high-volume printing.
Compatible With*
- HP ENVY 5542
- HP ENVY 7640
- HP ENVY HP5542
- HP OfficeJet Mobile 200
- HP OfficeJet Mobile 250
- HP OfficeJet 5744
- HP OfficeJet 7640/HP200
*This may not be an exhaustive list for questions about compatibility please contact us.
| Manufacturer Part No | C2P07AE |
| Colour | Cyan,Magenta,Yellow |
| Yield | Approx. 415 pages |
| Type | Ink Cartridge |
| Brand | HP |
| Compatible or Original | Original |
| Compatibility | ENVY 5542 ENVY 7640 OfficeJet 200 OfficeJet 250 OfficeJet 5744 |
| OEM code | 62XL |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Dye-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Package weight | 70 g |
| Package height | 115 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package width | 113 mm |
| Box contents | Ink cartridge |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Weight | 50 g |
| Height | 115 mm |
| Depth | 37 mm |
| Width | 113 mm |
| EAN | 888793376805 |



