HP 62 Black Original Ink Cartridge (C2P04AE)
Price (Ex Vat): |
Price (Inc Vat): |
|---|---|
| £18.66 | £22.39 |
Product Code - L228983
Reliably produce high quality long-lasting documents with sharp graphics and crisp text for virtually any need.
Original HP ink cartridges reliably deliver durable documents page after page. HP ink cartridges are specially designed to work with your HP printer for projects at home, work, and school.
Compatible With*
Original HP ink cartridges reliably deliver durable documents page after page. HP ink cartridges are specially designed to work with your HP printer for projects at home, work, and school.
- Original HP 62 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 62 ink cartridges work with: HP Envy 5540, 5542, 5544, 5642, 5644; HP OfficeJet 200, 250, 5740, 5742, 5744
- 1 Black (~200 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.
- Reliably produce high quality long-lasting documents with sharp graphics and crisp text for virtually any need.
- Depend on Original HP 62 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
Compatible With*
- HP ENVY 5542
- HP ENVY 7640
- HP ENVY HP5542
- HP OfficeJet Mobile 200
- HP OfficeJet Mobile 250
- HP OfficeJet 5744
- HP OfficeJet 7640/HP200
*This may not be an exhaustive list for questions about compatibility please contact us.
| Manufacturer Part No | C2P04AE |
| Colour | Black |
| Yield | Approx. 200 pages |
| Type | Ink Cartridge |
| Brand | HP |
| Compatible or Original | Original |
| Compatibility | ENVY 5542 ENVY 7640 OfficeJet 200 OfficeJet 250 OfficeJet 5744 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Package weight | 50 g |
| Package height | 115 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package width | 113 mm |
| Box contents | Ink cartridge |
| Weight | 40 g |
| Height | 115 mm |
| Depth | 37 mm |
| Width | 113 mm |
| EAN | 888793376713 |



