HP 364 Yellow Original Ink Cartridge (CB320EE#ABB)
Price (Ex Vat): |
Price (Inc Vat): |
|---|---|
| £13.74 | £16.49 |
Product Code - L500992
Ideal for customers who want easy and affordable way to print both high-quality photos and sharp looking colour documents conveniently at home.
Versatile Original HP ink cartridges help meet your printing needs – from store-quality photos, to office documents, to web prints. Print vibrant colours that pop using individual ink cartridges that you can replace one at a time.
Compatible With*
Versatile Original HP ink cartridges help meet your printing needs – from store-quality photos, to office documents, to web prints. Print vibrant colours that pop using individual ink cartridges that you can replace one at a time.
- Original HP 364 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 364 ink cartridges work with: HP DeskJet 3522, 3524; HP Photosmart 5522, 5524, B210c
- 1 Yellow (~300 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.
- Ideal for customers who want easy and affordable way to print both high-quality photos and sharp looking colour documents conveniently at home.
- Depend on Original HP 364 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- What's in the box: Ink cartridge
Compatible With*
- HP DeskJet HP3522
- HP Photosmart 3524/HP5510
- HP PhotoSmart 5514
- HP PhotoSmart 5515
- HP PhotoSmart 5520
- HP PhotoSmart 5522
- HP PhotoSmart 5524
- HP PhotoSmart 6510
- HP PhotoSmart 6520
- HP PhotoSmart 7510
- HP PhotoSmart 7520
- HP PhotoSmart B010a
- HP PhotoSmart B109a
- HP PhotoSmart B109d
- HP PhotoSmart B109f
- HP PhotoSmart B109n
- HP PhotoSmart B110a
- HP PhotoSmart B110c
- HP PhotoSmart B110e
- HP PhotoSmart B209a
- HP PhotoSmart B209c
- HP PhotoSmart B210a
- HP PhotoSmart B210c
- HP PhotoSmart B210d
- HP PhotoSmart B8550
- HP PhotoSmart C309a
- HP PhotoSmart C309g
- HP PhotoSmart c309n
- HP PhotoSmart C310a
- HP PhotoSmart C410b
- HP PhotoSmart C510a
- HP PhotoSmart C5324
- HP PhotoSmart C5380
- HP PhotoSmart C5390
- HP PhotoSmart C6324
- HP PhotoSmart C6380
- HP PhotoSmart D5460
*This may not be an exhaustive list for questions about compatibility please contact us.
| Manufacturer Part No | CB320EE#ABB |
| Colour | Y |
| Yield | Approx. 300 pages |
| Type | Ink Cartridge |
| Brand | HP |
| Compatible or Original | Original |
| Compatibility | DeskJet 3522 DeskJet 3524 Photosmart 5510 Photosmart 5514 Photosmart 5515 Photosmart 5520 Photosmart 5522 Photosmart 5524 Photosmart 6510 Photosmart 6520 Photosmart 7510 Photosmart 7520 Photosmart B010a Photosmart B109a Photosmart B109d Photosmart B109f Photosmart B109n Photosmart B110a Photosmart B110c Photosmart B110e Photosmart B209a Photosmart B209c Photosmart B210a Photosmart B210c Photosmart B210d Photosmart B8550 Photosmart C309a Photosmart C309g Photosmart C310a Photosmart C410b Photosmart C510a Photosmart C5324 Photosmart C5380 Photosmart C5390 Photosmart C6324 Photosmart C6380 Photosmart D5460 Photosmart c309n |
| Printing material shelf life | 1.5 year(s) |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Print head swath | 1.43 cm (0.562") |
| Country of origin | Ireland |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 50 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 41 - 104 °F |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Empty weight | 17 g |
| Print cartridge volume (metric) | 3 ml |
| Compatible ink types, supplies | Dye-based |
| Ink drop | 5 pl HDW, 1.3 pl LDW |
| Technical features | Print photos with enhanced detail. Dual-drop-weight technology included in the cartridge delivers an extremely small drop size for photos with smooth, even colour and fine detail. Enhance document quality by using papers with the ColourLok logo. Colours are uniform and vivid for vibrant images and graphics. Documents dry faster for less smearing when handled. Print enduring documents with laser-quality text and sharp edges around graphics, using HP Photosmart inks. Get documents and photos with outstanding image quality and rich greyscale graphics. Archive documents that maintain text quality for decades without fading using Original HP inks*. Count on HP ink and paper to ensure stored legal documents, awards and photos maintain their image quality for years to come. |
| Print head nozzles | 336 HDW, 336 LDW |
| Weight (imperial) | 0.0272 kg (0.0600 lbs) |
| Retail only | N |
| Size (imperial) | 10.7 cm (4.21") |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Package weight | 40 g |
| Package height | 115 mm |
| Package depth | 24 mm |
| Package width | 107 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 107 x 24 x 115 mm |
| Media sheets per package | 140 sheets |
| Package dimensions (W x D x H) | 106.9 x 23.9 x 115.1 mm (4.21 x 0.94 x 4.53") |
| Package weight (imperial) | 0.0408 kg (0.0900 lbs) |
| Box contents | Ink cartridge |
| Weight | 30 g |
| Height | 115 mm |
| Depth | 24 mm |
| Width | 107 mm |
| EAN | 883585705504 |




