HP 307A Cyan Original LaserJet Toner Cartridge (CE741A)
Price (Ex Vat): |
Price (Inc Vat): |
|---|---|
| £289.39 | £347.27 |
Product Code - L535236
Ideal for customers who need to reliably print high-quality, professional documents in a variety of sizes.
HP 307A Cyan LaserJet Toner Cartridges let you stay productive and avoid wasted time. HP ColourSphere toner delivers consistent, professional results on marketing, financial, design and engineering documents.
Compatible With*
HP 307A Cyan LaserJet Toner Cartridges let you stay productive and avoid wasted time. HP ColourSphere toner delivers consistent, professional results on marketing, financial, design and engineering documents.
- Original HP 307A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 307 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro CP5225, P5225
- 1 Cyan (~7,300 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for customers who need to reliably print high-quality, professional documents in a variety of sizes.
- Depend on Original HP 307A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
Compatible With*
- HP LaserJet Pro CP5225
- HP Laserjet Pro HPCP5225
- HP LaserJet Pro P5225
*This may not be an exhaustive list for questions about compatibility please contact us.
| Manufacturer Part No | CE741A |
| Colour | Cyan |
| Yield | Approx. 7,300 pages |
| Type | Toner |
| Brand | HP |
| Compatible or Original | Original |
| Compatibility | LaserJet Pro CP5225 LaserJet Pro P5225 |
| Total amount of recycled materials used for making | 17% |
| OEM code | CE741A |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Package weight | 2.62 kg |
| Package height | 225 mm |
| Package depth | 188 mm |
| Package width | 492 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 492 x 188 x 225 mm |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 11.5 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Weight | 1.8 kg |
| Height | 225 mm |
| Depth | 188 mm |
| Width | 492 mm |
| EAN | 884420306191 |


