Gigabyte Aorus FO32U2 31.5 Inch 3840 x 2160 Pixels 4K Ultra HD OLED FreeSync Premium Pro DisplayHDR True Black 400 HDMI DisplayPort USB Gaming Monitor
RRP: | Price (Ex Vat): |
Price (Inc Vat): |
Saving: |
|---|---|---|---|
| £986.13 | £873.43 | £1,048.12 | 11% |
Product Code - L902594
Experience the ultimate gaming upgrade with the AORUS FO32U2. Designed to enhance your competitive edge with QD-OLED technology, esports-grade performance, exclusive Tactical Features, and AI-based OLED Care, this gaming monitor empowers you to achieve triumph without compromise.
AORUS FO32U2 features a stunning 32-inch QD-OLED display, delivering uncompromising 4K picture quality and unmatched gaming performance down to every pixel.
Experience the pinnacle of display technology: QD-OLED powered by Samsung. Witness colours explode with unparalleled vibrancy, illuminating every nuance, while contrasts reach the edge of infinity, revealing hidden possibilities.
AORUS FO32U2 features a stunning 32-inch QD-OLED display, delivering uncompromising 4K picture quality and unmatched gaming performance down to every pixel.
Experience the pinnacle of display technology: QD-OLED powered by Samsung. Witness colours explode with unparalleled vibrancy, illuminating every nuance, while contrasts reach the edge of infinity, revealing hidden possibilities.
- QD-OLED powered by Samsung
- Stunning native 4K/240Hz visuals on the latest consoles
- True Black
- Consistent viewing from any angle
| Weight with Stand | 8.53kg |
| Dimensions with Stand | 718.3x158.6x613.6mm |
| Type | Desktop Monitors |
| Manufacturer | Gigabyte |
| Brand | Gigabyte |
| Colour | Black |
| Monitor Size | 31.5in |
| Form | QD OLED Monitor |
| Panel Type | OLED |
| Built In Speakers | 2x 5w |
| Resolution | 3840x2160 |
| Response Time | 0.03ms (GtG) |
| Contrast Ratio | 1,500,000:1 |
| Full HD | UHD |
| Height Adjustable | 130mm |
| Size Range | 28-31.9in |
| Dimensions | 718.3x57.2x417.5mm |
| Weight | 6.2kg |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| HDMI Port | 2 |
| Displayport | 1 |
| USB Port | 4 |
| Vesa Mount Size | 100x100mm |
| Per | 1 |
| Pack | 1 |
| Category | Office Machines > Office Machines & Supplies > Computer Hardware > Monitors > LED |
| Manufacturer Reference | AORUS FO32U2-EK |
| EAN | 4719331858117 |




