Epson Squirrel Multipack 6-colours 378XL / 478XL Claria Photo HD Ink (C13T379D4010)
Price (Ex Vat): |
Price (Inc Vat): |
|---|---|
| £92.99 | £111.59 |
Product Code - L718288
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can help to reduce your printing costs.
Meet the range
Print long-lasting and professional-looking, glossy photos at your convenience with Claria Photo HD Inks. Both photography enthusiasts and semi-professionals are sure to appreciate the enhanced level of quality produced by its 6-colour inks. It delivers detailed images and realistic skin tones with smooth tonal gradations and deeper, more natural blacks. Designed with longevity in mind, the high-quality ink can last for 300 years in a photo album1.
Optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
Compatible With*
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can help to reduce your printing costs.
Meet the range
Print long-lasting and professional-looking, glossy photos at your convenience with Claria Photo HD Inks. Both photography enthusiasts and semi-professionals are sure to appreciate the enhanced level of quality produced by its 6-colour inks. It delivers detailed images and realistic skin tones with smooth tonal gradations and deeper, more natural blacks. Designed with longevity in mind, the high-quality ink can last for 300 years in a photo album1.
Optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
Compatible With*
- Epson Expression Photo XP-8500
*This may not be an exhaustive list for questions about compatibility please contact us.
| Manufacturer Part No | C13T379D4010 |
| Colour | Black,Cyan,Magenta,Yellow,Red,Grey |
| Yield | 11.2 ml |
| Type | Other |
| Brand | Epson |
| Compatible or Original | Original |
| Compatibility | Expression Photo XP-8500 |
| Country of origin | Indonesia |
| OEM code | C13T379D4010 |
| Supply type | Multi pack |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Colour ink cartridges quantity | 5 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Print technology | Inkjet printing |
| Minimum order quantity | 5 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Package weight | 218 g |
| Package height | 140 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Package width | 190 mm |
| EAN | 8715946646510 |




