Brother TZe-211 Label-making Tape Black On White (TZe211)
Price (Ex Vat): |
Price (Inc Vat): |
|---|---|
| £8.52 | £10.22 |
Product Code - L415458
Compatible with a wide range of Brother’s P-touch printers, this genuine laminated TZe-211 labelling tape cassette is especially versatile thanks to its easy-to-read black and white colour – so it comes in useful around the home, office and in other workplaces.
Compatible With*
- 6mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure durable, easily readable results
Compatible With*
- Brother GL-100
- Brother PT-1000
- Brother PT-1000BM
- Brother PT-1010
- Brother PT-1010B
- Brother PT-1010NB
- Brother PT-1010R
- Brother PT-1010S
- Brother PT-1090
- Brother PT-1090BK
- Brother PT-1100
- Brother PT-1100SBVP
- Brother PT-1100ST
- Brother PT-1120
- Brother PT-1130
- Brother PT-1160
- Brother PT-1170
- Brother PT-1180
- Brother PT-1190
- Brother PT-11Q
- Brother PT-1200
- Brother PT-1230PC
- Brother PT-1280
- Brother PT-1280SR
- Brother PT-1280VP
- Brother PT-128AF
- Brother PT-1290
- Brother PT-1290BT
- Brother PT-1290BT2
- Brother PT-1290RS
- Brother PT-1300
- Brother PT-1400
- Brother PT-1500
- Brother PT-1500PC
- Brother PT-1600
- Brother PT-1700
- Brother PT-1750
- Brother PT-1800
- Brother PT-1810
- Brother PT-1830
- Brother PT-1830C
- Brother PT-1830SC
- Brother PT-1830VP
- Brother PT-1880
- Brother PT-1880C
- Brother PT-1880SC
- Brother PT-1880W
- Brother PT-1890C
- Brother PT-1890SC
- Brother PT-1890W
- Brother PT-18R
- Brother PT-18RKT
- Brother PT-1900
- Brother PT-1910
- Brother PT-1950
- Brother PT-1960
- Brother PT-200
- Brother PT-2030
- Brother PT-2030AD
- Brother PT-2030VP
- Brother PT-2100
- Brother PT-2110
- Brother PT-2200
- Brother PT-2210
- Brother PT-2300
- Brother PT-2310
- Brother PT-2400
- Brother PT-2410
- Brother PT-2430PC
- Brother PT-2500PC
- Brother PT-2600
- Brother PT-2610
- Brother PT-2700
- Brother PT-2710
- Brother PT-2730
- Brother PT-2730VP
- Brother PT-300
- Brother PT-300B
- Brother PT-310
- Brother PT-310B
- Brother PT-320
- Brother PT-330
- Brother PT-340
- Brother PT-350
- Brother PT-3600
- Brother PT-4000
- Brother PT-520
- Brother PT-530
- Brother PT-540
- Brother PT-550
- Brother PT-580C
- Brother PT-6100
- Brother PT-7100
- Brother PT-7500
- Brother PT-7600
- Brother PT-9200DX
- Brother PT-9200PC
- Brother PT-9400
- Brother PT-9500PC
- Brother PT-9600
- Brother PT-9700PC
- Brother PT-9800PCN
- Brother PT-D200
- Brother PT-D200BT
- Brother PT-D200DA
- Brother PT-D200MA
- Brother PT-D200SA
- Brother PT-D210
- Brother PT-D400
- Brother PT-D400AD
- Brother PT-D400VP
- Brother PT-D450
- Brother PT-D600
- Brother PT-D600VP
- Brother PT-E100
- Brother PT-E300
- Brother PT-E500
- Brother PT-E550W
- Brother PT-H100
- Brother PT-H110
- Brother PT-H300
- Brother PT-H300LI
- Brother PT-H500LI
- Brother PT-P700
- Brother PT-P750W
- Brother PT-P750WVP
- Brother PT-P900W
- Brother PT-P950NW
- Brother PT1100SB
- Brother ST-1150
- Brother ST-1150DX
- Brother ST-5
*This may not be an exhaustive list for questions about compatibility please contact us.
| Manufacturer Part No | TZe-211, TZe211 |
| Yield | — |
| Type | Other |
| Brand | Brother |
| Compatible or Original | Original |
| Compatibility | GL-100 PT-1000 PT-1000BM PT-1010 PT-1010B PT-1010NB PT-1010R PT-1010S PT-1090 PT-1090BK PT-1100 PT1100SB PT-1100SBVP PT-1100ST PT-1120 PT-1130 PT-1160 PT-1170 PT-1180 PT-1190 PT-11Q PT-1200 PT-1230PC PT-1280 PT-1280SR PT-1280VP PT-128AF PT-1290 PT-1290BT PT-1290BT2 PT-1290RS PT-1300 PT-1400 PT-1500 PT-1500PC PT-1600 PT-1700 PT-1750 PT-1800 PT-1810 PT-1830 PT-1830C PT-1830SC PT-1830VP PT-1880 PT-1880C PT-1880SC PT-1880W PT-1890C PT-1890SC PT-1890W PT-18R PT-18RKT PT-1900 PT-1910 PT-1950 PT-1960 PT-200 PT-2030 PT-2030AD PT-2030VP PT-2100 PT-2110 PT-2200 PT-2210 PT-2300 PT-2310 PT-2400 PT-2410 PT-2430PC PT-2500PC PT-2600 PT-2610 PT-2700 PT-2710 PT-2730 PT-2730VP PT-300 PT-300B PT-310 PT-310B PT-320 PT-330 PT-340 PT-350 PT-3600 PT-4000 PT-520 PT-530 PT-540 PT-550 PT-580C PT-6100 PT-7100 PT-7500 PT-7600 PT-9200DX PT-9200PC PT-9400 PT-9500PC PT-9600 PT-9700PC PT-9800PCN PT-D200 PT-D200BT PT-D200DA PT-D200MA PT-D200SA PT-D210 PT-D400 PT-D400AD PT-D400VP PT-D450 PT-D600 PT-D600VP PT-E100 PT-E300 PT-E500 PT-E550W PT-H100 PT-H110 PT-H300 PT-H300LI PT-H500LI PT-P700 PT-P750W PT-P750WVP PT-P900W PT-P950NW ST-1150 ST-1150DX ST-5 |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Product colour | Grey |
| Tape type | TZe |
| Laminated | Yes |
| Print technology | Thermal transfer |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Country of origin | China |
| Label colour | Black on white |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Package weight | 45 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight | 25 g |
| Height | 93 mm |
| Depth | 63 mm |
| Width | 19 mm |
| Tape length | 8 m |
| Tape width | 6 mm |
| EAN | 4977766685054 |




