Brother TZE-141 Label-making Tape Black On Transparent (TZE141)
Price (Ex Vat): |
Price (Inc Vat): |
|---|---|
| £11.66 | £13.99 |
Product Code - L352887
Compatible with a wide range of Brother’s P-touch printers, this genuine laminated TZe-141 labelling tape cassette is especially versatile thanks to its easy-to-read black and Clear colour – so it comes in useful around the home, office and in other workplaces.
- 18mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure durable, easily readable results
| Manufacturer Part No | TZE-141, TZE141 |
| Yield | — |
| Type | Other |
| Brand | Brother |
| Compatible or Original | Original |
| Compatibility | pour P-Touch PT-1230 18 1830 1880 2030 2100 2110 2430 2730 9700 9800 E300 H300 |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Print technology | Direct thermal |
| Tape type | TZe |
| Laminated | Yes |
| Country of origin | Philippines |
| Label colour | Black on transparent |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Tape size | 1.8 cm |
| Package weight | 77 g |
| Package height | 265 mm |
| Package depth | 430 mm |
| Package width | 280 mm |
| Weight | 51 g |
| Height | 100 mm |
| Depth | 68 mm |
| Width | 23 mm |
| Tape length | 8 m |
| Tape width | 1.8 cm |
| EAN | 4977766684934 |




