Brother TN-3610XL Toner Cartridge Original Black (TN3610XL)
Price (Ex Vat): |
Price (Inc Vat): |
|---|---|
| £179.99 | £215.99 |
Product Code - L323807
Print more for less with the Brother TN-3610XL high yield toner has been expertly engineered to guarantee that your prints are delivered fast and in perfect clarity. Genuine supplies like the TN-3610XL provide better value for money in the long run than cheaper alternatives and protect your printers warranty Brother consider the environmental impact at every stage of your printers life cycle, reducing waste at landfill. All Brother hardware and toners are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother TN-3610XL high yield toner - worth it every time.
Compatible With*
- Prints up to 25,000 pages in accordance with ISO/IEC 19752.
- High quality genuine Brother black high yield toner cartridge.
- Expertly engineered and rigorously tested to keep your printer performing at its best.
- Using genuine Brother supplies protects your warranty.
- Print for longer without interruption with this high yield toner.
Compatible With*
- Brother HL-L6210DW
- Brother HL-L6410DN
- Brother MFC-L6910DW
*This may not be an exhaustive list for questions about compatibility please contact us.
| Manufacturer Part No | TN-3610XL, TN3610XL |
| Colour | Black |
| Yield | Approx. 25,000 pages |
| Type | Toner |
| Brand | Brother |
| Compatible or Original | Original |
| Compatibility | HL-L6210DW |
| Country of origin | Vietnam |
| Supply type | Single pack |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 1.55 kg |
| Weight | 980 g |
| Height | 361 mm |
| Depth | 249 mm |
| Width | 150 mm |
| EAN | 4977766819879 |


