Brother TN-249Y Toner Cartridge Original Yellow (TN249Y)
Price (Ex Vat): |
Price (Inc Vat): |
|---|---|
| £118.99 | £142.79 |
Product Code - L198916
Super high yield supplies reduce the frequency of replacement to keep your office running smoothly and help to increase productivity. Designed by experts and then rigorously tested to guarantee that your prints are delivered fast and in perfect clarity. Genuine supplies like the TN-249Y provide better value for money in the long run than cheaper alternatives and protect your printers warranty.
At Brother we consider the environmental impact at every stage of your printers life cycle, reducing waste at landfill. All Brother hardware and toners are built to have as little impact on the environment as possible.
Genuine Brother TN-249Y toner - worth it every time.
Compatible With*
At Brother we consider the environmental impact at every stage of your printers life cycle, reducing waste at landfill. All Brother hardware and toners are built to have as little impact on the environment as possible.
Genuine Brother TN-249Y toner - worth it every time.
Compatible With*
- Brother HL-L8230CDW
- Brother HL-L8240CDW
- Brother MFC-L8340CDW
- Brother MFC-L8390CDW
*This may not be an exhaustive list for questions about compatibility please contact us.
| Manufacturer Part No | TN-249Y, TN249Y |
| Colour | Yellow |
| Yield | Approx. 4,000 pages |
| Type | Toner |
| Brand | Brother |
| Compatible or Original | Original |
| Compatibility | MFC-L8390CDW MFC-L8340CDW |
| Country of origin | Vietnam |
| Supply type | Single pack |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 833 g |
| Weight | 413 g |
| Height | 389 mm |
| Depth | 155 mm |
| Width | 110 mm |
| EAN | 4977766821858 |


