Brother TN-249M Toner Cartridge Original Magenta (TN249M)
Price (Ex Vat): |
Price (Inc Vat): |
|---|---|
| £118.99 | £142.79 |
Product Code - L861825
Super high yield supplies reduce the frequency of replacement to keep your office running smoothly and help to increase productivity. Expertly engineered to guarantee that your prints are delivered fast and in perfect clarity. Genuine supplies like the TN-249M provide better value for money in the long run than cheaper alternatives and protect your printers warranty. Brother consider the environmental impact at every stage of your printers life cycle, reducing waste at landfill. All Brother hardware and toners are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother TN-249M toner - worth it every time.
Compatible With*
- Tested to ISO standards to meet the highest safety requirements
- Super high yield toner printing up to 4,000 pages in accordance with ISO/IEC 19798
- Expertly designed using the latest colour management technology to deliver perfect print quality every time
- Rigorously tested to ensure flawless reliability and keep breakdowns at bay
- Protect your warranty by using Brother genuine supplies
Compatible With*
- Brother HL-L8230CDW
- Brother HL-L8240CDW
- Brother MFC-L8340CDW
- Brother MFC-L8390CDW
*This may not be an exhaustive list for questions about compatibility please contact us.
| Manufacturer Part No | TN-249M, TN249M |
| Colour | Magenta |
| Yield | Approx. 4,000 pages |
| Type | Toner |
| Brand | Brother |
| Compatible or Original | Original |
| Compatibility | MFC-L8390CDW MFC-L8340CDW |
| Country of origin | Vietnam |
| Supply type | Single pack |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 810 g |
| Weight | 407 g |
| Height | 389 mm |
| Depth | 155 mm |
| Width | 110 mm |
| EAN | 4977766821841 |


