Brother TN-249C Toner Cartridge Original Cyan (TN249C)
Price (Ex Vat): |
Price (Inc Vat): |
|---|---|
| £118.99 | £142.79 |
Product Code - L950061
Print for longer and keep productivity high with the Brother TN-249C super high yield toner. Engineered by our experts to guarantee that high-quality prints are delivered quickly and effortlessly. Genuine supplies like the TN-249C provide better value for money in the long run than cheaper alternatives and protect your printers warranty.
Brother consider the environmental impact at every stage of your printers life cycle, reducing waste at landfill. All Brother hardware and toners are built to have as little impact on the environment as possible.
Genuine Brother TN-249C toner - worth it every time.
Compatible With*
Brother consider the environmental impact at every stage of your printers life cycle, reducing waste at landfill. All Brother hardware and toners are built to have as little impact on the environment as possible.
Genuine Brother TN-249C toner - worth it every time.
Compatible With*
- Brother HL-L8230CDW
- Brother HL-L8240CDW
- Brother MFC-L8340CDW
- Brother MFC-L8390CDW
*This may not be an exhaustive list for questions about compatibility please contact us.
| Manufacturer Part No | TN-249C, TN249C |
| Colour | Cyan |
| Yield | Approx. 4,000 pages |
| Type | Toner |
| Brand | Brother |
| Compatible or Original | Original |
| Compatibility | HL-L8240CDW HL-L8230CDW MFC-L8390CDW MFC-L8340CDW |
| Country of origin | Vietnam |
| Supply type | Single pack |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 819 g |
| Weight | 396 g |
| Height | 389 mm |
| Depth | 155 mm |
| Width | 110 mm |
| EAN | 4977766821834 |




