Brother TN-248XLY Toner Cartridge Original Yellow (TN248XLY)
Price (Ex Vat): |
Price (Inc Vat): |
|---|---|
| £79.99 | £95.99 |
Product Code - L479306
Keep productivity high and reduce the need to replace your supplies with the Brother TN-248XLY high yield toner. Crafted by experts to guarantee that your prints are delivered fast and in perfect clarity. Genuine supplies like the TN-248XLY provide better value for money in the long run than cheaper alternatives and protect your printers warranty Brother consider the environmental impact at every stage of your printers life cycle, reducing waste at landfill. All Brother hardware and toners are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother TN-248XLY toner - worth it every time.
Compatible With*
- Tested to ISO standards to meet the highest safety requirements
- High yield toner printing up to 2,300 pages in accordance with ISO/IEC 19798
- Expertly designed using the latest colour management technology to deliver perfect print quality every time
- Rigorously tested to ensure flawless reliability and keep breakdowns at bay
- Protect your warranty by using Brother genuine supplies
Compatible With*
- Brother DCP-L3520CDW
- Brother DCP-L3560CDW
- Brother HL-L3220CW
- Brother HL-L3240CDW
- Brother HL-L8230CDW
- Brother HL-L8240CDW
- Brother MFC-L3740CDW
- Brother MFC-L3760CDW
- Brother MFC-L8340CDW
- Brother MFC-L8390CDW
*This may not be an exhaustive list for questions about compatibility please contact us.
| Manufacturer Part No | TN-248XLY, TN248XLY |
| Colour | Yellow |
| Yield | Approx. 2,300 pages |
| Type | Toner |
| Brand | Brother |
| Compatible or Original | Original |
| Compatibility | MFC-L3760CDW HL-L8230CDW HL-L8240CDW HL-L3220CW DCP-L3560CDW MFC-L8340CDW MFC-L8390CDW |
| Country of origin | Vietnam |
| Supply type | Single pack |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 810 g |
| Weight | 375 g |
| Height | 389 mm |
| Depth | 155 mm |
| Width | 110 mm |
| EAN | 4977766821810 |



