Brother TN-248VAL Toner Cartridge 4 Pc(s) Original Black, Cyan, Magenta, Yellow (TN248VAL)
Price (Ex Vat): |
Price (Inc Vat): |
|---|---|
| £149.99 | £179.99 |
Product Code - L707996
The Brother TN-248VAL toner multipack has been expertly engineered to guarantee that your prints are delivered fast and in perfect clarity. Genuine supplies provide better value for money in the long run than cheaper alternatives and protect your printers warranty. Purchasing our TN-248VAL pack means you can print for longer, for less. Brother consider the environmental impact at every stage of your printers life cycle, reducing waste at landfill. All Brother hardware and toners are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother TN-248VAL toners - worth it every time.
Compatible With*
- Tested to ISO standards to meet the highest safety requirements
- Each toner cartridge prints up to 1,000 pages in accordance with ISO/IEC 19798
- Expertly designed using the latest colour management technology to deliver perfect print quality every time
- Rigorously tested to ensure flawless reliability and keep breakdowns at bay
- Protect your warranty by using Brother genuine supplies
Compatible With*
- Brother DCP-L3520CDW
- Brother DCP-L3560CDW
- Brother HL-L3220CW
- Brother HL-L3240CDW
- Brother HL-L8230CDW
- Brother HL-L8240CDW
- Brother MFC-L3740CDW
- Brother MFC-L3760CDW
- Brother MFC-L8340CDW
- Brother MFC-L8390CDW
*This may not be an exhaustive list for questions about compatibility please contact us.
| Manufacturer Part No | TN-248VAL, TN248VAL |
| Colour | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
| Yield | — |
| Type | Toner |
| Brand | Brother |
| Compatible or Original | Original |
| Compatibility | MFC-L8340CDW MFC-L8390CDW |
| Country of origin | Vietnam |
| Supply type | Multi pack |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Package weight | 3.67 kg |
| Weight | 1.43 kg |
| Height | 453 mm |
| Depth | 159 mm |
| Width | 412 mm |
| EAN | 4977766821865 |



