Brother TN-248C Toner Cartridge Original Cyan (TN248C)
Price (Ex Vat): |
Price (Inc Vat): |
|---|---|
| £45.99 | £55.19 |
Product Code - L351567
The Brother TN-248C toner has been expertly crafted to guarantee that your high-quality prints are delivered quickly and quietly. Genuine supplies like the TN-248C provide better value for money in the long run than cheaper alternatives and protect your printers warranty, offering you peace of mind. Brother consider the environmental impact at every stage of your printers life cycle, reducing waste at landfill. All Brother hardware and toners are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother TN-248C toner - worth it every time.
Compatible With*
- Tested to ISO standards to meet the highest safety requirements
- Prints up to 1,000 pages in accordance with ISO/IEC 19798
- Expertly designed using the latest colour management technology to deliver perfect print quality every time
- Rigorously tested to ensure flawless reliability and keep breakdowns at bay
- Protect your warranty by using Brother genuine supplies
Compatible With*
- Brother DCP-L3520CDW
- Brother DCP-L3560CDW
- Brother HL-L3220CW
- Brother HL-L3240CDW
- Brother HL-L8230CDW
- Brother HL-L8240CDW
- Brother MFC-L3740CDW
- Brother MFC-L3760CDW
- Brother MFC-L8340CDW
- Brother MFC-L8390CDW
*This may not be an exhaustive list for questions about compatibility please contact us.
| Manufacturer Part No | TN-248C, TN248C |
| Colour | Cyan |
| Yield | Approx. 1,000 pages |
| Type | Toner |
| Brand | Brother |
| Compatible or Original | Original |
| Compatibility | MFC-L3760CDW HL-L8230CDW HL-L8240CDW HL-L3220CW DCP-L3560CDW MFC-L8340CDW MFC-L8390CDW |
| Country of origin | Vietnam |
| Supply type | Single pack |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 777 g |
| Weight | 354 g |
| Height | 389 mm |
| Depth | 155 mm |
| Width | 110 mm |
| EAN | 4977766814041 |



