Brother Laminated Tape 36mm (TZE461)
Price (Ex Vat): |
Price (Inc Vat): |
|---|---|
| £19.20 | £23.04 |
Product Code - L864477
Compatible with a wide range of Brother’s P-touch printers, this genuine laminated TZe-461 labelling tape cassette is especially versatile thanks to its easy-to-read black and Red colour – so it comes in useful around the home, office and in other workplaces.
Compatible With*
- 36mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure durable, easily readable results
Compatible With*
- Brother PT-9600
- Brother PT-9700PC
- Brother PT-9800PCN
*This may not be an exhaustive list for questions about compatibility please contact us.
| Manufacturer Part No | TZE-461, TZE461 |
| Yield | — |
| Type | Other |
| Brand | Brother |
| Compatible or Original | Original |
| Compatibility | PT-9600 PT-9700PC PT-9800PCN |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Thermal transfer |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Water-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Laminated | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Country of origin | China |
| Label colour | Black on red |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Tape size | 3.6 cm |
| Package weight | 149 g |
| Package height | 135 mm |
| Package depth | 515 mm |
| Package width | 470 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight | 102 g |
| Height | 100 mm |
| Depth | 70 mm |
| Width | 40 mm |
| Tape length | 8 m |
| Tape width | 3.6 cm |
| EAN | 4977766686389 |



