Brother Continuous Paper Tape (DK22210)
Price (Ex Vat): |
Price (Inc Vat): |
|---|---|
| £7.24 | £8.69 |
Product Code - L587533
Whether you’re producing labels for envelopes, folders or shelving signage, you can enjoy the flexibility of creating any type of custom length label. The DK-22210 Continuous Paper Labelling Tape comes complete with strong adhesive for permanent sticking power, so it’ll come in useful around both the work and home office.
Compatible With*
- 29mm wide, 30.48m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure durable, easily readable results
Compatible With*
- Brother BrotherQL1050
- Brother QL1060N
- Brother QL500
- Brother QL500A
- Brother QL550
- Brother QL560
- Brother QL560VP
- Brother QL570
- Brother QL580N
- Brother QL650TD
- Brother QL700
- Brother QL710W
- Brother QL720NW
*This may not be an exhaustive list for questions about compatibility please contact us.
| Manufacturer Part No | DK-22210, DK22210 |
| Yield | — |
| Type | Other |
| Brand | Brother |
| Compatible or Original | Original |
| Compatibility | QL1050 QL1060N QL500 QL500A QL550 QL560 QL560VP QL570 QL580N QL650TD QL700 QL710W QL720NW |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Product colour | White |
| Print technology | Direct thermal |
| Tape type | DK |
| Country of origin | China |
| Rolls per pack | 1 |
| Label colour | Black on white |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Package weight | 236 g |
| Package height | 157 mm |
| Package depth | 516 mm |
| Package width | 378 mm |
| Weight | 174 g |
| Height | 112 mm |
| Depth | 115 mm |
| Width | 54 mm |
| Tape length | 30.48 m |
| Tape width | 2.9 cm |
| EAN | 4977766628181 |



