AOC AGON PRO 26.5 Inch 3840 x 2160 Pixels 4K Ultra HD OLED HDMI DisplayPort USB-C Adaptive Sync Monitor
RRP: | Price (Ex Vat): |
Price (Inc Vat): |
Saving: |
|---|---|---|---|
| £788.27 | £698.18 | £837.82 | 11% |
Product Code - L115721
The AG276UZD is a 26.5-inch UHD QD-OLED monitor designed for exceptional clarity and speed. With a 240Hz refresh rate and HDMI 2.1 / DP 2.1, it ensures ultra-smooth visuals with no tearing. HDR TrueBlack 400 delivers deep contrast and vibrant colours, ideal for gaming and creative work. The USB-C 65W, KVM switch, and USB hub enhance connectivity and efficiency. Backed by a 3-year warranty, the AG276UZD is the ultimate choice for achieving legendary status in gaming and content creation.
- 4K UHD monitor
- Panel resolution 3840x2160
- Panel type QD - OLED
- G-SYNC compatible + Adaptive Sync
- Refresh rate 240Hz
- Response time 0.03ms GtG
- Vesa certified DisplayHDR™ True Black 400
- Height adjustable stand
| Weight with Stand | 6.85kg |
| Dimensions with Stand | 609.3x240x395.6-525.6mm |
| Type | Desktop Monitors |
| Manufacturer | AOC |
| Brand | AOC |
| Colour | Black |
| Monitor Size | 26.5in |
| Form | QD OLED Monitor |
| Panel Type | QD OLED |
| Built In Speakers | 2x 2w |
| Resolution | 3840x2160 |
| Response Time | 0.03ms |
| Contrast Ratio | 1,500,000:1 |
| Full HD | UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Height Adjustable | 130mm |
| Size Range | 24-26.9in |
| Dimensions | 609.3x74.4x350.6mm |
| Weight | 5.35kg |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| HDMI Port | 2 |
| Displayport | 1 |
| USB Port | 2 |
| Vesa Mount Size | 100x100mm |
| Per | 1 |
| Pack | 1 |
| Category | Office Machines > Office Machines & Supplies > Computer Hardware > Monitors > LED |
| Manufacturer Reference | AG276UZD |
| EAN | 4038986642620 |




